Na początku była potrzeba – innego niż dotąd- lobbowania na rzecz podopiecznych Fundacji Światło. Potem pomysł. I grupa zapaleńców, toruńskich VIP-ów, która uległa namowom Prezes Fundacji Światło Janiny Mirończuk i zgodziła się na jednorazową współpracę.
Przyjaciele Prezes Fundacji Światło i sympatycy fundacji stworzyli zespół artystów i artystów – amatorów. Dali swój czas, talenty, nazwiska. I choć, by wystąpić na scenie gościnnego Baja Pomorskiego, musieli mocno przeorganizować swoje kalendarze, zapomnieć o zmęczeniu oraz przełamać często tkwiący w nich opór przed nową rolą, to jak sami dziś twierdzą, granie na rzecz podopiecznych Światła zmieniło ich życie. Na lepsze. I jako Toruńska Grupa Teatralna EFATA chcą grać dalej!
Dzięki akcjom podejmowanym przez nich, Fundacja Światło zainicjowała swoistą modę na aktywny, zaangażowany wolontariat osób publicznych. Bowiem w naszych spektaklach udział wzięli aktorzy, muzycy, politycy, przedstawiciele instytucji publicznych, przedsiębiorstw, ba! innych organizacji pozarządowych. Wiele środowisk, z których pochodzą nasi wolontariusze zainteresowało się dzięki temu, nie nowymi przecież, ale często marginalizowanymi problemami osób w śpiączce czy chorych onkologicznie.
I co najważniejsze: chęć pomagania podopiecznym Fundacji nie ogranicza się u członków Teatralnej Grupy EFATA do okazjonalnych wystąpień w spektaklach. Są z nami podczas wielu innych działań, spotkań, warsztatów. Niektórzy regularnie czytają naszym małym pacjentom, inni szkolą ich rodziny, jeszcze inni udostępniają lokal lub transport w zależności od aktualnych potrzeb. Część organizując w ramach swojej pracy zawodowej imprezy czy spotkania zawsze pamięta, by przy okazji poinformować o tym, co dzieje się w Fundacji Światło i/lub zebrać na tę działalność kolejne środki. Fakt, że NAPRAWDĘ angażują się w życie Fundacji i jej beneficjentów sprawia, że budzą zaufanie opinii publicznej i mediów, tym samym dowodzą zasadności i uwiarygodniają potrzeby osób w śpiączce i tych, których dotknęła choroba nowotworowa.
Niełatwo jest być członkiem Toruńskiej Grupy Teatralnej EFATA, zwłaszcza, gdy, na co dzień pracuje się w zupełnie innej branży, w dodatku jako szef. Jako wolontariusz Fundacji trzeba poddać się dyscyplinie czasowej, twardym rządom reżysera i ostrej krytyce publiczności. Trzeba też bardzo głęboko skonfrontować się z tematem jakości życia i umierania. Okiełznać naturalne wzruszenia na tyle, by nie sparaliżowały podczas występu, ale nie za bardzo, tak, by zostać przekonującym w przekazie.
Fundacja Światło wraz z Toruńską Grupą Teatralną EFATA od 2006 roku wystawia „Jasełka ze Światłem”, które zawsze są ciepło przyjęte przez licznych widzów oraz spektakl edukacyjny „Miasto Aniołów” pod różnymi podtytułami. Scenariusze do obu spektakli są autorskimi pomysłami, mają na celu zwrócić uwagę widzów na problem osób w śpiączce.
Toruńska Teatralna Grupa Efata znalazła się w gronie 10 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Barwy Wolontariatu” pod patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Wcześniej wysiłki grupy i jej wkład w organizację akcji „Rzucamy Światło na apalicznych” docenił Marszałek Województwa przyznając jej Nagrodę Marszałka za osiągnięcie roku 2007 w kategorii ochrona zdrowia.
Szczegółowe informacje na temat przedsięwzięć Toruńskiej Teatralnej Grupy Efata moża znaleźć na facebooku.