Wybudzeni pacjenci

Od początku działalności Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Fundacji Światło, wybudziło się ponad 80 osób. Ponad 80 szczęśliwych powrotów z Krainy Snu… tak by się mogło wydawać. Lecz osoby wybudzone stają do kolejnej walki, począwszy od walki z emocjami, siłami, funduszem zdrowia kończąc na rehabilitacji. Po wybudzeniu wracają ludzie ci sami, lecz nie tacy sami. Od sprawnie prowadzonej rehabilitacji i swobodnego do niej dostępu zależy czy osoby wybudzone będą mogły na nowo, samodzielnie zacząć żyć w społeczeństwie.

WybudzeniOsoby wybudzone od nowa uczą się komunikować, mówić, poruszać. Ćwiczą odruchy połykania, ssania, gryzienia. Od początku nabywają umiejętności społeczne, poznają normy. Przypominają sobie alfabet, tabliczkę mnożenia i… zasady savoir vivre. Trenują panowanie nad potrzebami fizjologicznymi i własnymi emocjami. Nikt nie zna maksymalnych granic sprawności, które mogą osiągnąć.

Jedni już po kilkunastu miesiącach mogą myśleć o powrocie do szkoły czy pracy, innych czeka długa żmudna rehabilitacja. Ta ostatnia w wymiarze tak ogromnym i interdyscyplinarnym jak to jest konieczne, w warunkach domowych jest prawie nie do wykonania. Dowodem na to jest wielu naszych wybudzonych podopiecznych, u których po powrocie do domu, mimo ogromnych starań i miłości najbliższych, postępy w łagodzeniu skutków przebytej śpiączki zamiast być kontynuowane – cofnęły się, i to znacznie.

By wybudzanie miało sens, trzeba stworzyć byłym „Śpiochom” szansę na optymalne wykorzystanie możliwości ich przywróconego życiu ciała i ducha.

Fundacja Światło w miarę swoich możliwości finansowych organizuje wyjazdy rehabilitacyjne dla osób wybudzonych, zaprasza na spotkania integracyjne, koncerty, spełnia marzenia naszych byłych „Śpiochów”. Staramy się robić wszystko żeby nasi wybudzeni czuli się dobrze w otaczającym ich świecie.